Konferencje i szkolenia dla pełnomocników ds. profilaktyki i członków komisji rozwiązywania problemów alkoholowych
Grupa Profilaktycznie.pl jest uznanym organizatorem szkoleń i konferencji dla pełnomocników ds. profilaktyki i członków komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Wśród zorganizowanych na przestrzeni ostatnich dwóch lat wydarzeń jest m.in. konferencja „Wielkopolska wobec problemów alkoholizmu i narkomanii„. Konferencję otworzył Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski, który apelował: „Profilaktyka wymaga szeroko zakrojonych działań. Już u najmłodszych, w gimnazjach obserwuje się kontakt z alkoholem. Dlatego potrzebujemy państwa wiedzy i doświadczenia”. Dodał też, że samorządy powinny móc wpływać na przestrzeń miejską, tak by stawała się bardziej przyjazna. Okolice atrakcji turystycznych, obiektów sakralnych czy miejsca o szczególnej wartości historycznej powinny być objęte specjalną strefą, w której wydawałoby się ograniczoną liczbę koncesji na sprzedaż alkoholu. Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka przybliżył zgromadzonym problematykę związaną z zagrożeniem wzrostu spożywania alkoholu w Polsce. Wskazał na ogromne koszty związane z nadmierną konsumpcją alkoholu. Uczestnicy konferencji z uwagą wysłuchali wystąpień poświęconych Wojewódzkiemu Programowi Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2015 – 2019 oraz Miejskiego Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poznaniu wygłoszonych przez Panią Hannę Waszak-Rudecką Eksperta ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Elżbietę Dybowską – Głównego specjalistę ds. polityki zdrowotnej UM Poznania.
Cykl – Zagadnienia prawne związane z zadaniami i kompetencjami komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
W konferencjach uczestniczyło kilkadziesiąt osób; członków komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, pracowników urzędów miast i gmin odpowiedzialnych za wydawanie pozwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Szkolenie prowadziła radca prawny, pani Anna Kozioł – Puchacz, kierownik działu prawnego PARPA. Na spotkaniu omówione zostały zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości, procedura zobowiązania do leczenia odwykowego oraz zasady kontroli punktów sprzedaży. W trakcie szkolenia żywo dyskutowano mi.in o raporcie NIK o raporcie NIK na temat przymusowego kierowania na leczenie odwykowe oraz o ochronie danych osobowych wzywanych na komisję.
Jak prawidłowo wydatkować środki z opłat za sprzedaż alkoholu z uwzględnieniem zmian w prawie?

Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie osób odpowiedzialnych za konstruowanie programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz wydatkowanie zapisanych w nich środków . W trakcie konferencji prowadząca przybliżyła zasady finansowania zadań z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych (informacje jak poprawnie wydawać środki, podstawę prawną wydatkowania, zastrzeżenia RIO i NIK) oraz zasady powierzania realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego (ustawa o zdrowiu publicznym, ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie). Wśród uczestników konferencji byli wójtowie, burmistrzowie, pracownicy wydziałów zdrowia, pełnomocnicy i koordynatorzy ds. realizacji programu profilaktyki, członkowie komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.